Krofne

Përbërësit:
500 ml qumësht i vakët
pak tharm buke
4 ve
3 lugë buke sheqer
1 lugë buke krip
1kg miell
4 dcl vaj për fërgim

Përgatitja:
Përziejmë tharmin me pak qumësht të vakët dhe i hedhim pak sheqer e pak kripë nga masa që përmendem më lart.
E lejmë 10 min deri sa të vie.Pastaj aty qesim edhe kripen dhe sheqerin tjetër dhe 4 t`kuqtë e vezëve.I perziejmë me dorë gradualisht duke e shtu miellin dhe duke i shtu të bardhat e vezëve një nga një.I perziejmë ashtu deri sa të formohet një brum i cili nuk të ngjitet për duar.Pastaj brumin e qesim në një enë dhe e mbulojmë e lëmë deri sa të vie.Kur të vie brumi e përziejmë me duar te lagura në ujë.Përsëri e lëmë të vie dhe kështu 2 apo 3 her e përsërisim këtë procedurë.Në fund e qesim mbi tavolinë i qesim pak miell dhe e tëhollojmë me tëhollues.Me gotë uji nxjerrim forma të rrumbullakta dhe i lëmë te mbuluara ashtu për gjysëm ore.Ngrohim vajin dhe krofnet fillimsht i rrotullojmë(ana që ka qenë përmbi e qesim ne vaj më së pari) dhe i qesim të fërgohen.Përmbi iu qesim sheqer pluhur,apo i mbushim me marmeladë ose eurokrem.

Abonohuni

Dëshironi recetat e fundit në emailin tuaj? Abonohuni dhe merrni recetat e fundit.